Strabon:
Bütün Kentlerin En Güzeli
Smyrna Agorası'nı Keşfet
Mobil Uygulama
SMYRNA ANTİK KENTİ
İzmir tarihi kent merkezinin kalbine konumlanan Smyrna Agorası, aynı zamanda günümüzde dünyada kent merkezinde bulunan en büyük agoralardan biridir.
Smyrna Agorası'nı
Keşfet

Kazı Çalışmaları

İlk olarak 1933 ile 1941 yılları arasında İzmir Müzesi Müdürlüğü ile Tarih Kurumu ortaklığında başlanan arkeolojik kazılar Smyrna Agorası’nda yapılmıştır. Bazilika’nın in-situ olarak korunmuş sütunları etrafında başlayan kazılar Batı Stoa’ya ve sonra da Doğu Stoa’ya genişlemiştir.

1944

1944 yılında Agora’daki kazıları yürüten R. Duyuran tarafından bu yıl yapılan kazının kısa bir raporu yayınlanmış ve daha sonra da 1950 yılında yine R. Naumann ve S. Kantar tarafından nispeten daha kapsamlı bir makale olarak yayınlanmıştır.

1997

Agora'daki çalışmalar bu tarihlerden sonra uzun süre durmuş ve ancak yaklaşık yarım yüzyıl sonra 1997 yılında İzmir Müze Müdürlüğü tarafından kazılara tekrar başlanmıştır.

2007

2007 yılında Doç. Dr. Akın Ersoy tarafından başlanan son dönem kazıları Smyrna Agorası ve Smyrna Tiyatrosu’nda halen devam etmektedir.

Smyrna Agorası'ndaki
Gelişmeler
Smyrna Agorası
Deneyim Merkezi

Smyrna Agorası Deneyim Merkezi Kentimiz İzmir Derneği tarafından yürütülen Kültürel Miras Yaşıyor projesi kapsamında hayata geçirilmektedir. 

Kültürel Miras Yaşıyor projesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği’nin mali desteği ile gerçekleştirilen “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı” çerçevesinde hayata geçirilmektedir.

Kültürel Miras Yaşıyor
Proje Yürütücüleri & Destekleyenleri
Takip et
Etkinlikler
Müzeler

Smyrna Antik Kenti kazılarında ortaya çıkarılan birçok eser, günümüzde İzmir Arkeoloji Müzesi ile İzmir Tarih ve Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir.

İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir ili ve çevresinde bulunan arkeolojik eserlerin sergilendiği müzedir.

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi ziyaretçilerine İzmir ve çevresinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan eserleri sunmaktadır.

Smyrna Agorası için hazırlanan illüstratif harita ve gezilecek noktalar hakkında bilgilerin yer aldığı broşürü aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Smyrna Agorası Belgeseli

Proje kapsamında hazırlanan Smyrna Agorası Belgeseli’ni yandaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Αναπαραγωγή Βίντεο
Son Gelişmeler
Açılış/Kapanış Saatleri

Açılış Saati: 08:30 Kapanış Saati: 19:00 Gişe Kapanış Saati: 18:30

Konum

Namazgah Mh. 939. Sk. No:20 35240 Konak/İzmir, Türkiye