Bazilika Duvar Yazıları (Grafitiler)

Smyrna Agorası, dünyanın en zengin Yunanca yazılı grafiti koleksiyonunun yer aldığı bazilikasıyla Roma dünyasının eşsiz bir tanığıdır. 1800 yıl öncesinde duvarlara neler resmedilmemiş ki? Gladyatörler, ticaret ve savaş gemileri, Ephesos ile Smyrna rekabeti, kelime oyunları, bilmeceler, gözler ve göz sağlığı üzerine yazılar, en erken dönem Hristiyanlık metinleri ve Smyrnalıların günlük yaşamı hakkında daha birçok ipucu içeren onlarca duvar yazısı bulunmaktadır.

Bazilika’nın bodrum katının güneyinde yer alan iki galeride bulunan duvar yazıları, galeri duvarları ile kemer ayakları üzerindeki sıvaların üzerine yazılmış veya kazınmıştır. Meşe kömüründen elde edilen boya ile yapılmış yazı ve görseller teknik olarak dipinti, sivri bir alet ile sıvalara kazınarak yapılmış olanlar grafiti olarak adlandırılmaktadır. Dipinti yazı ve tasvirler çoklukla siyah renkli olup az sayıda kırmızı renkli örnek vardır.

Onlarca duvar yazısı, sıradan bir Smyrnalı’nın MS 2. ve 4. yüzyıllar arasındaki günlük yaşamı konusunda başka bir kaynaktan edinme fırsatı bulamadığımız gizemli ve ilginç bilgiler sunmaktadır.

Açılış/Kapanış Saatleri

Açılış Saati: 08:30 Kapanış Saati: 19:00 Gişe Kapanış Saati: 18:30

Konum

Namazgah Mh. 939. Sk. No:20 35240 Konak/İzmir, Türkiye