Kent Meclisi ve Mozaikli Yapı

Kentin geleceğine ilişkin yönetimsel kararların alındığı Smyrna Kent Meclisi (Bouleuterion), Agora Batı Portiko ile Bouleuterion Caddesi arasında kalan yapı adasının kuzey parselinde bulunmaktadır. Aynı yerde, ilki Hellenistik Dönem’de diğer ikisi Roma Dönemi’nde olmak üzere üç kez inşa edilmiştir. Son olarak Geç Roma Dönemi’nde küçük bir tiyatro formunda inşa edilen meclisin, oturma sıralarının altında yarım tonozlu bir galeri ile 11 adet mekan bulunmaktaydı.
Mecliste alınan kararlar taşlara yazılmakta, bu taşlar da Agora’da halka açık olarak dikilerek kararlar duyurulmaktaydı. Diğer yandan papirüs ve parşömenlere yazılan ıslak imzalı kararlar meclisin altındaki arşiv odalarındaki raflarda saklanmaktaydı.
Kent Meclisi’nin güney bitişiğinde yer alan Mozaikli Yapı’nın sosyal ve kültürel faaliyetler ile siyasi toplantılara ev sahipliği yaptığı düşünülmektedir. Neredeyse tamamı ortaya çıkarılan bu yapıya, bitkisel ve geometrik ögelerden oluşan büyük ölçekli mozaik taban döşemesi nedeniyle bu isim verilmiştir. Mozaik döşemenin bir bölümü iyi korunmuş olarak günümüze ulaşmıştır.

Açılış/Kapanış Saatleri

Açılış Saati: 08:30 Kapanış Saati: 19:00 Gişe Kapanış Saati: 18:30

Konum

Namazgah Mh. 939. Sk. No:20 35240 Konak/İzmir, Türkiye